Çocuklarımızın Dünyası


çocukların resimleri

Çocuğun adı – soyadı: Efe Arda SAKARYA

Çocuğun yaşı: 8 yaşında

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Resimde kaykay şovu yapanları çizdim. Kaykay stantında da hayalet ve köpekbalığı  resmi var.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: 8 yaşında olan Efe’nin resminde artık olması gereken bir mekan değişikliğinin olduğunu görüyoruz. Bu değişiklik bize, etrafı gözlemlediğini ve çevresinde olan bitenlerin farkında olduğunu gösterir ki bu çok önemli ve olumlu bir durumdur. Çizdiği kaykay stantı ve şov yapan insanlar son derece güzel. Ancak hayalet ve köpekbalığı figürleri acaba bir korkunun ürünü mü diye düşündürüyor.  Bu figürler belki bir çizgi filmde görülmüş ve tesadüfi olarak çizmek için çizilmiş olabilir ya da kendinin bile farketmediği bir korkunun dışa vurumu olabilir. Bunun sonucunu tam olarak bilebilmek için daha ayrıntılı bir gözlem (Resimlerinde sürekli bu figürleri çiziyor mu? Sık sık bu konulardan söz ediyor mu? Gece rüyamda bunu gördüm şunu gördüm gibi belirli bir nesneden bahsediyor mu? gibi) gerekmektedir. Bu gözlem sürecinde çocuğun gerçekten bir korkusunun olup olmadığı araştırılmalı ve eğer böyle bir durum varsa çözüm yoluna gidilmelidir. Ancak yine söylemekte yarar var ki, bu figürler tamamen tesadüfi olabilir. Bu süreçte dikkatli gözlem çok önemlidir.

 

 

 

çocukların çizimleri

Çocuğun adı – soyadı: Kardelen SAĞLAM

Çocuğun yaşı: 8.5 yaşında

Cinsiyeti: Kız

Çocuğun resmi anlatışı: Ev bir de evin sahibini yaptım. Evin yanında çiçekler yaptım. Evin sahibi çiçeklerini suladı.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Kardelen’in resminde gökyüzü, yeryüzü ayrımının yapıldığını ve çizimlerinde ayrıntıların bulunduğunu (kirpikler gibi) görüyoruz. Kardelen, yaşının gelişim özelliklerine uygun çok güzel bir resim çizmiş. Şunu da eklemek gerekir ki, Kardelen’de çoğu kız çocuğu gibi resminde çiçek figürlerine çokça yer vermiş. Çevrenizde kız çocuklarının çiçek, erkek çocuklarının ise araba figürlerine hemen hemen her resimlerinde yer verdiklerini görüyorsunuzdur. Bu son derece normal bir durumdur.

 

 

 
Untitled-1ll

Çocuğun adı – soyadı: Ceylan TOPRAK

Çocuğun yaşı: 8 yaşında

Cinsiyeti: Kız

Çocuğun resmi anlatışı: (Sol taraftaki resim) Kahvaltı yapıyorlar. Herkes çöpünü çöp kutusuna atıyor. Hiçbir yeri pisletmiyorlar. Öbürleri (sağdaki resim) çöplerini yerlere atıyorlar. Gölleri pisletiyorlar.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resmi yapan kızımız yaşının özelliğine uygun bir şekilde; insan figürlerinde ayrıntıya, yer – gök çizgisine ve ev dışında farklı bir mekana yer verdiği görülmektedir. Resim kağıdını 2′ye bölerek aynı resmin iki farklı versiyonunu yapması da bu kızımızın “iyi ve kötü”yü ayırt etmede başarılı olduğunu gösterir. Çocuğun iyi ve kötüyü ayırt etmesi onun, evde ve sosyal çevrede başarılı bir iletişim sürecinde olduğunu anlamaktayız.

 

 

 

Untitled-1aaa

Çocuğun adı – soyadı: Zerrin OKTAY

Çocuğun yaşı: 10 yaşında

Cinsiyeti: Kız

Çocuğun resmi anlatışı: Sabah olmuş. Kelebekler kozasından çıkmışlar ve uçmaya başlamışlar.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resimde bir doğa olayından söz edilmiştir. Çocuğun resminde, kelebeklerin kozasından çıkıp uçmaya başlamalarını resmetmesi onun baskı ve stresli bir ortamda olduğunu gösterir. Eğer çocuk yalnızca “kelebek çizdim” demiş olsaydı bir sorun olmazdı. Ancak “kozalarından çıkıp uçmaya başladılar” demesi, kendisini sınırlandırılmış hissetmesini ve rahatlama özlemi duyduğunu ifade etmektedir.

 

Sizde çocuklarınızın yaptıkları resimlerin ne anlattığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak öğrenebilirsiniz.

http://www.thecocuk.com/cocuklarin-yaptiklari-resimler/

 

Eğer çocuğunuzun resmini uzmanlarımızın incelemesini isterseniz, resmi  cocuk@thecocuk.com  adresinden bize gönderebilirsiniz.

 

 Unutmayalım!

Resimler uzmanlarımız tarafından incelenirken, çocuklarımızın gelişimleri hakkında sadece gönderilen resimler göz önüne alınarak yorumda bulunulmaktadır. Ancak çocukların  yaptıkları resim ve yansıttıkları duygu sadece o an yaşadıkları bir duygu ya da gördükleri bir şey olabilir. Bu nedenle eğer bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana giderek daha ayrıntılı bir değerlendirme yaptırmalısınız.

Çocuklarımızın Gözünden

 

Untitled-112

Çocuğun adı – soyadı: Serkan ÇİÇEK

Çocuğun yaşı: 11 yaşında

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Yağmur yağdı, çiçekler açtı. Bu ev bizim ev. Otlar büyümüş, güneş açmış, bulut gelmiş.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resimde hiçbir yaşam belirtisinin olmayışı, Serkan’ın evde, okulda ya da arkadaşlarıyla yaşadığı iletişim sorununun olduğunu gösterir. Ayrıca evin çok sade çizilmesi ve evin içini gösteren bir biçimde çizilmemesi de ( evin içindeki eşyalar ya da evin içinde insan çizimi gibi) evde yaşanılan iletişim kopukluğunun habercisidir. Serkan’ın davranışları ve çevresinde bulunan kişiler (anne – babası, arkadaşları, öğretmenleri) bir süre izlenmeli, incelenmeli ve problemin kaynağı bulunmalıdır.

 

 

 

 

Untitled-1

Çocuğun adı – soyadı: Ebru KAYA

Çocuğun yaşı: 13 yaşında

Cinsiyeti: Kız

Özel Durumu: Hafif derece zihinsel engelli

Çocuğun resmi anlatışı: Bunlar annem, babam ve ben. Bu da bizim evimiz (sağ alt köşede).

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Kızımızın özel durumu nedeniyle olması gereken resim çizme aşamasından daha geride olduğu görülüyor. Bu yaşlarda insan figüründe çok daha fazla ayrıntı ve resimde belli bir oran belirleme beklenir. Ancak özel çocuklarımızın resimlerine bakarak gelişim değerlendirmesi yapmak çok da doğru olmaz.

 

 

Sizde çocuklarınızın yaptıkları resimlerin ne anlattığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak öğrenebilirsiniz.

http://www.thecocuk.com/cocuklarin-yaptiklari-resimler/

 

Unutmayalım: 

Çocuklarımızın gelişimleri hakkında sadece gönderilen resimler göz önüne alınarak yorumda bulunulmaktadır. Ancak çocukların  yaptıkları resim ve yansıttıkları duygu sadece o an yaşadıkları bir duygu ya da gördükleri bir şey olabilir. Bu nedenle eğer bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana giderek daha ayrıntılı bir değerlendirme yaptırmalısınız.

 

 

Çocuklarımızın Penceresinden

çocukların çizimleri

Çocuğun adı – soyadı: Ayşenur KAVAKLIDERE

Çocuğun yaşı: 5 yaş 3 aylık

Cinsiyeti: Kız

Çocuğun resmi anlatışı: Bu benim (Sağdaki).

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resim kağıdının çok az bir kısmının kullanışı ve çizilen insan figürlerinin silik olarak çizilmesi, çocuğun kendine güven konusunda problem yaşadığını ifade ediyor. Öncelikle çocuğun güven konusunda neden sorun yaşadığı araştırılmalıdır. Siz ailesi olarak ve eğer okula gidiyorsa öğretmenleriyle konuşarak bu sorun üzerinde yoğunlaşılmalıdır.  Daha sonra yavaş yavaş çocuğunuza küçük sorumluluklar verip, onun başarı duygusu tatmasına yardımcı olmalısınız (Örneğin;  Ayşenur’cum bundan sonra çıkardığın kıyafetleri dolaba kendin koy. Sen artık büyüdün ve sen bunu yapabilirsin). Burada dikkat edilmesi gereken şey, çocuğun yapamayacağı sorumlulukları vermemeye dikkat etmek olacaktır.

 

 

 

çocukların çizimleri

Çocuğun adı – soyadı: Erhan OLCAY

Çocuğun yaşı: 5 yaş 2 aylık

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Ellerimi yaptım. Annemi (sağ üstteki kafa), babamı (sağ alttaki kafa), beni ve öğretmenimi yaptım (sağ üstteki insan figürleri) yaptım.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resme baktığımızda, aile içinde  çok belirgin bir şekilde iletişim kopukluğu olduğunu görüyoruz. Anne babanın arasına koyulmuş olan çizgi ve anne baba figürlerinin baş kısmı hariç hiçbir vücut parçalarının çizilmemesi bize bir problemin varlığını bildiriyor. Resimde çocuğun kendini öğretmeninin yanında çizmesi, öğretmenine daha yakın hissettiğini göstermekte. Ancak dikkatli bakıldığında, çocuğun öğretmene arkasına dönmüş bir şekilde çizildiği görülmekte. Bu durum bize, öğretmenine anne babasından daha yakın olsa da yine arada bir mesafe olduğunu gösteriyor. Çocuğun içinde bulunduğu bu durumu çözmek için anne babanın ve öğretmenin bir araya gelerek daha ayrıntılı bir gözlem ve uzman yardımı sonucunda çözüm yoluna gidilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

çocuk resimleri

Çocuğun adı – soyadı: Yasin ASLAN

Çocuğun yaşı: 5 yaş 9 aylık

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Bayrak, çiçek, ev, kelebek yaptım.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Yasin bize çizdiği resimle yaşının özelliklerini taşıdığını göstermiş. 6 yaş özelliği olan “çizebildiği bütün nesneleri çizme” aşamasında bir resim yapmış. Güzel çizdiği ve gerçeğine benzetebildiği tüm nesneleri resminde yansıtmış.

 

 

 

 

çocukların çizdiği resimler

Çocuğun adı – soyadı: Enes Utku KILIÇ

Çocuğun yaşı: 6 yaş 1 aylık

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Havada, yolda, denizde birde uzayda gidebilen araba yaptım. Denizde gitsin diye de bayrak yaptım.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resme bakıldığında, kağıdın orantılı kullanıldığı, büyük bir kısmını kaplayan bir çizim olduğu ve simetrik şekillerin yer aldığı görülmektedir. Kağıttaki orantı ve şeklin boyutu, çocuğun algısının düzeyini ve kendisine olan güvenini göstermektedir. Bu resme bakıldığında çocuğun, dış yaşamı algılamada başarılı olduğunu ve resim kağıdının büyük bir bölümünü kullanarak da kendine güvendiğini görmekteyiz. Resimdeki simetrik şekiller ise, bu yaş grubu çocuklarda çok sık rastlanan ve çocukların resim yapma aşamalarında  “normal”  olan bir süreçtir.

 

 

 

Untitled-1

Çocuğun adı – soyadı: Ömer Can HALATLI

Çocuğun yaşı: 4 yaşında

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Dışarıda kar yağıyor. Kar yağınca keçi evine gidiyor.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resmi çizen çocuk tam olması gerektiği gibi dairesel şekillerin yoğunlukta olduğu, ev ve hayvana benzeyen şekil değişiklikleriyle resmini tamamlamıştır. Muhtemel Ömer, etrafında keçi olan bir yerde oturmaktadır. Kar yağdığında da keçilerin evlerine girdiğini gördü ve bunu resmine yansıttı. Şekiller çok net olmasa da (bu çok normal) resmi anlattığında dairelerin kar, evin içindeki şeklin keçi olduğunu anlayabiliriz.

 

 

 

Untitled-1

Çocuğun adı – soyadı: Berkay VURAL

Çocuğun yaşı: 5 yaşında

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Bir adam var. Yemek yiyor.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Berkay’ı yaşına uygun bir şekilde vücut oranlarının gerçek dışı olduğu bir insan figürü çizdiği görülmektedir. İnsan figüründe gövde, eller, parmaklar gibi ayrıntıların kullanması da yaşına uygun gelişim özelliği gösterdiğinin belirtisidir.

 

 

 

Untitled-1eee

Çocuğun adı – soyadı: Berat AKYURT

Çocuğun yaşı: 4 yaş 7 aylık

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Bu kamyon (en soldaki şekil). Kamyon gidiyor. Ağabeyim ile birlikte kullanıyoruz.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Çocuğun resmi anlatışıyla bizim resimde gördüğümüz şeylerin benzememesi normal bir durumdur. Yeni yeni dairesel şekillerin dışına çıkmaya başlayan bir çocuk görüyoruz. Resimde, çocuğun yapmayı istediği şeyleri ancak yapabildiği şekillerle yansıtmaya çalıştığını anlıyoruz.

 

 

 

çocuk resimleri

Çocuğun adı – soyadı: Hatice YAĞANGÜL

Çocuğun yaşı: 5 yaşında

Cinsiyeti: Kız

Çocuğun resmi anlatışı: Babamı (evin içinde soldaki), annemi (evin içinde ortadaki), kardeşimi (evin içinde sağdaki), kendimi yaptım (evin dışındaki).

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Hatice’nin resminde kendi ailesini çizdiğini görüyoruz. Ancak bu resimde anne, baba ve kardeşini evin içinde çizerken kendisini evin dışında çizmesi, kendini ailesinden dışlanmış hissettiğini gösteriyor. Ayrıca sadece babasını boyayıp başka hiçbir şeyi boyamaması ailede babanın daha baskın bir role sahip olduğunu göstermekte. Bu olumsuz durumun çözülmesi ve çocukla aile arasında yaşanılan kopukluğun çözülmesi için en kısa sürede bir çocuk gelişimi uzmanından yardım alınmalıdır.

 

 

Untitled-1

Çocuğun adı – soyadı: Bektaş VURUŞ

Çocuğun yaşı: 6 yaşında

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Bu bizim ev, bu da ben.  Uğur böceği, çiçek, yıldız, bayrak yaptım.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Bektaş çok belirgin bir 6 yaş özelliği olan “çizebildiği bütün nesneleri çizme” aşamasında bir resim yapmış. Güzel çizdiği ve gerçeğine benzetebildiği tüm nesneleri resminde yansıtmış.

 

 

 

Untitled-1

Çocuğun adı – soyadı: Kübra AKBAY

Çocuğun yaşı: 5 yaşında

Cinsiyeti: Kız

Çocuğun resmi anlatışı: Anne, çiçek, araba, elma, armut yaptım.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Kübra genellikle kız çocuklarının çizdiği nesneleri çizerek cinsiyet rolünün farkında olduğunu bizlere göstermiş. Ayrıca Kübra birçok nesneyi yan yana çizerek, 6 yaş özelliği olan “çizebildiği bütün nesneleri çizme’ aşamasına yavaş yavaş geldiğinin de sinyalini vermiş.

 

 

ÇOCUKLARIN ÇİZİMLERİ

Çocuğun adı – soyadı: Serkan HASAN

Çocuğun yaşı: 4 yaş 3 aylık

Cinsiyeti: Erkek

Çocuğun resmi anlatışı: Ben bir de arkadaşım var. Evde oynuyoruz.

Resmin uzman tarafından incelenmesi: Resimde büyük bir dikdörtgeni ev şeklinde ve basit çizilmiş iki insan figürü ile kendisiyle arkadaşını çizmiş.  Bu çizilen figürler 4 yaşındaki bir çocuk için gayet güzel ve çok normal.

 

 

 

Sizde çocuklarınızın yaptıkları resimlerin ne anlattığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak öğrenebilirsiniz.

http://www.thecocuk.com/cocuklarin-yaptiklari-resimler/

 

Unutmayalım!

Çocuklarımızın gelişimleri hakkında sadece gönderilen resimler göz önüne alınarak yorumda bulunulmaktadır. Ancak çocukların  yaptıkları resim ve yansıttıkları duygu sadece o an yaşadıkları bir duygu ya da gördükleri bir şey olabilir. Bu nedenle eğer bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana giderek daha ayrıntılı bir değerlendirme yaptırmalısınız.